MK | EN | SQ

skopje.gov.mk
Официјален портал на Град Скопје

ЕВГЕНИЈ ПОП АЦЕВ СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА 2018

 

Градоначалникот Шилегов денеска присуствуваше на доделувањето на наградите и признанијата на најуспешните спортистки, спортисти, тренер и спортска екипa на Град Скопје за 2018 година и го додели Признанието на најуспешниот спортист за 2018 година – пливачот Евгениј Поп Ацев.

- Градот Скопје традиционално се грижи за своите спортисти, Градот внесува новини особено кога е спортот и младите во прашање, а оваа година за првпат за 100 најуспешни спортисти, ученички и ученици, обезбедивме стипендии за осум месеци во текот на учебната година. Сакаме колку што можеме скромно да го помогнеме развојот на спортот и кај младите генерации да направиме едни навики на поздрав живот и спортска култура. Се надевам  дека тие млади луѓе во кои вложуваме во следните години ќе постигнат значајни спортски успеси и на домашни и на странски натпревари, особено како што тоа знаат да го направат скопските екипи. Ви честитам на годинешниве успеси, особено на спортистите, а на сите тренери и спортски работници сакам да Ви се заблагодарам за ангажманот за тие да постигнат  извонредни резултати на европски и на светски натпревари – рече денеска градоначалникот Шилегов.

На свеченоста што се одржа во салата на Советот на Град Скопје беа прогласени најуспешните, избрани во следниве категории: најуспешни 10 спортисти во сениорска категорија (мажи и жени), најуспешни пет спортисти во младинска категорија (мажи и жени), најуспешен тренер, најуспешна спортска екипа од Скопје, најуспешен спортист/ка – странец кој настапува во екипа од Скопје и најуспешен спортист/ка во категоријата на лица со посебни потреби.

Категорија најуспешни 10 спортисти во сениорска категорија (мажи и жени):

 

1.    Евгениј Поп Ацев - Академски Пливачки клуб Студент
3 место во вкупен пласман на Светски куп во маратонско пливање на ранг листа на меѓународната пливачка федерација
2.    Бобан Илиоски - Кикбокс клуб Шампион
Сребрен медал Светско првенство маитаи, Канкун - Мексико
3.    Дејан Недев - Карате клуб Работнички
Двократен шампион на Европа во кати и кумите за сениори на Европски Шампионат, Белград – Србија
4.    Стојанче Стоилов - АД Ракометен клуб Вардар
1 место во регионална СЕХА Лига;
4 место во ВЕЛУКС ЕХФ Лигата на Шампионите
11 место на ЕХФ ЕУРО 2018 во Хрватска со репрезентација на Македонија
5.    Дејан Георгиевски - Таеквондо клуб Бутел
Бронзен медал Европско првенство У21 , Варшава – Полска
Сребрен медал Медитерански игри, Тарагона – Шпанија
Златен медал Балканско првенство, Букурешт – Романија
Златен медал Европски Таеквондо Игри, Пловдив - Бугарија
6.    Ненад Келебиќ - Карате клуб Цветан Димов
Бронзен медал на Медитерански игри, Тарагона – Шпанија
7.    Дарио Ивановски - Здружение Атлетски клуб Работнички
1 место на Белградски полумаратон;
1 место на Виз Ер Скопски Маратон;
10 место на 1.500 метри на Медитерански игри, Тарагона – Шпанија;
4 место  на 3.000 метри на Балкански игри на отворено, Стара Загора – Бугарија;
14 место на 1.500 метри на Светско првенство во сала, Бирмингем – Велика Британија
8.    Фати Вејсели - Здружение Боречки клуб Лирија 2010
5 место на Светско првенство за јуниори, Трнава – Словачка;
10 место на Европско првенство за сениори до 23 години, Истанбул Турција;
2 место Балканско првенство за јуниори, Тирана - Албанија
9.    Адријана Поп Арсова - Маратон клуб Делта
3 место Скопски маратон
4 место Маратон, Подгорица
10 место Маратон, Холандија
1 место полумаратон, Грција
4 место полумаратон, Грција
10.  Дрита Ислами – Атлетски клуб Работнички
9 место на Медитерански игри 400м со пречки
5 место на Балканско Првенство – 400м со пречки

 

  

 

Категорија најуспешни пет спортисти во младинска категорија (мажи и жени)

 

1.    Фахик Весели – Шотокан Карате клуб Олимпик
Бронзен медал на Младински Олимписки Игри во Буенос Аирес
2 место на Европско Првенство во Сочи, Русија

 
2.    Анамарија Георгиевска - Таеквондо клуб Бутел
Бронзен медал Светско Јуниорско Првенство, Тунис
Сребрен медал Софија Опен Г1, Софија – Бугарија
Бронзен медал Турција Опен Г1, Турција
Сребрен медал Балканско Првенство, Букурешт – Романија


3.    Хамза Јашари - Здружение на граѓани Џудо клуб Миоки
3 место на Европско првенство за кадети


4.    Викторија Варадинова - Кикбокс клуб Шампион

Бронзен медал на Светско првенство Кик бокс, Лидо Ди Јесоло - Италија5.    Абдурахим Идризи - Карате клуб Макпетрол

Златен медал на Светски Младински Карате Куп, Умаг – Хрватска

Златен медал на Балканско Првенство за кадети, јуниори У21, Дубровник – Хрватска

 
     

Категорија најталентиран млад спортист - кадет

 

Бесир Алили – Здружение Боречки Клуб ЛИРИЈА 2010

2 место на Европско првенство во борење - кадети

 

Најуспешен тренер

 1.    Бошко Заборски - Карате клуб Макпетрол

 
 

Најуспешна спортска екипа од Скопје

 
1.   АД Женски Ракометен клуб Вардар

    1 место во Женска регионална СЕХА Лига;

    2 место во ЕХФ Лигата на Шампионите

 
 
Најуспешен спортист - странец кој настапува во екипа од Скопје

 
1.    Иван Чупиќ - АД Ракометен клуб Вардар

1 место Регионална СЕХА Лига

4 место ВЕЛУКС ЕХФ Лигата на Шампионите

 

 

Најуспешен спортист во категоријата на лица со посебни потреби

 1.    Стоилко Стоицев - Здружение Планинарски клуб Македон

Оваа година успешно го искачи највисокиот врв во Европа Елбрус 5642 метри, и стана првиот Македонец како лице со хендикеп (лице со оштетен вид) што го има искачено врвот.

 

Признанијата за најуспешните спортистки, спортисти, тренер и спортска екипa за 2018 година ги доделува Градот Скопје, а технички организатор на манифестацијата е Сојузот на спортови на Скопје. За оваа традиционална манифестација Град Скопје издвојува 300.000 денари.

 

 На доделувањето на наградите присуствуваше и Дарко Каевски, директор на Агенција на млади и спорт.

Назад   

Креиран од UserAA на 25.12.2018
ИНСТИТУЦИИ

 

  

НАЈАВИ
30.11.2019 ЗАПОЧНА ПОСТАПКАТА ЗА СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ
30.11.2019 СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ПЕЧКИ НА ПЕЛЕТИ
30.11.2019 ГРАД СКОПЈЕ ПРОДОЛЖУВА СО СУБВЕНЦИОНИРАЊЕТО НА ЧИСТЕЊЕТО НА ОЏАЦИТЕ ВО СКОПЈЕ
ПРОЦЕДУРИ И УСЛУГИ ЗА ЛОКАЛНИ ДАНОЦИ .

Facebook       Twitter        Youtube Channel

 


Администрација |  Контакт |  Прашања |  Разгледници
Copyright(C)2009 Град Скопје
Посетители: 12834264