Започна големата акција за чистење на Водно „Генералка викенд 2022“

06.05.2022 Денеска започна најголемата еко-акција досега „Генералка викенд 2022“, во која денеска и претстојниов викенд во 26 општини ќе се реализираат големи акции за чистење.

Повеќе

Арсовска: Градот Скопје дел од најголемата акција за чистење „Генералка викенд“, за поубаво и почисто Водно

06.05.2022 Повеќе од 200 волонтери од Град Скопје, јавните градски претпријатија, Пивара Скопје, Пакомак, Мен енд Маунтен и амбасадите на САД, Швајцарија, Велика Британија и Холандија денеска во акција за чистење на патеките, местата за рекреација и паркинзите на Водно ...

Повеќе

Градот Скопје со партнерски организации и над 200 волонтери во акција за поубаво и почисто Водно

06.05.2022 Волонтерите учесници во денешната голема акција за чистење на Водно од Град Скопје, јавните градски претпријатија, Пивара Скопје, Пакомак, Мен енд Маунтен и амбасадите на САД, Швајцарија, Велика Британија и Холандија денес делуваат поделени во неколку групи за што поголем опфат ...

Повеќе

Богат културно-забавен викенд во Скопје

06.05.2022 Скопјани викендов имаат можност да уживаат во богата културно-забавна програма што ќе се случува на неколку локации во градот и ќе понуди различни содржини за сите вкусови.

Повеќе

Успешно реализирана „генералката“ за чистење на Водно

06.05.2022 Во добра работна атмосфера учесниците испратија многубројни пораки за почиста и поздрава средина и упатија апел до граѓаните сите заедно да го чуваме природното богатство и убавините на Водно.

Повеќе

Арсовска на отворањето на САРАЈ ФЕСТ: Град Скопје се гордее со меѓународниот фолклорен фестивал Сарај фест

06.05.2022 Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, вечерва го отвори Меѓународниот фолклорен фестивал „САРАЈ ФЕСТ“ што се одржува по 12- ти пат во општината Сарај.

Повеќе

На В.Д. Директорот на ЈСП Иван Илиевски му истече мандатот во јавното претпријатие

05.05.2022 Почитувани, Ја информираме јавноста дека на досегашниот вршител на должноста Директор во Јавното сообраќајно претпријатие, Иван Илиевски му престана мандатот како В.Д. Директор. Постапката за избор и именување на нов В.Д. Директор на ЈСП е во тек.

Повеќе

Саниран коловозот на булеварот ВМРО

05.05.2022 Екипите на јавното претпријатие „Улици и патишта“ по налог на Град Скопје денеска го санираа оштетувањето на коловозот на булеварот ВМРО, каде што во текот на вчерашниот ден пропадна дел од асфалтот.

Повеќе

СДСМ зборува за претпријатието кое го руинираше и го остави со 3,9 милиони евра финансиска дупка

05.05.2022 Корупциските скандали, бројните злоупотреби од претходното градско раководство и директорите на претходниот градоначалник Шилегов кои трошеа и правеа огромни сметки за лични луксузирања нема да бидат покриени со лажните соопштенија за нечии оставки со кои се манипулира јавноста.

Повеќе

Арсовска: Бидете гласот во вашите општини за создавање еднакви можности за сите граѓани

05.05.2022 Со обуката ќе бидат опфатени 70-100 советнички и советници од 20 општини, односно од: Град Скопје, Боговиње, Тетово, Гостивар, Охрид, струга, Ресен, Прилеп, Битола, Струмица, Неготино, Штип, Куманово, Велес, Свети Николе, Дебар, Шуто Оризари, Кисела Вода, Чаир и од Илинден.

Повеќе

Делегација од Град Скопје положи свежо цвеќе на гробот на великанот Гоце Делчев

04.05.2022 Градоначалничката Данела Арсовска и секретарот на Град Скопје, Ѓоко Велковски, денеска положија свежи цвеќиња на гробот на великанот на македонската борба за слобода Гоце Делчев, во дворот на црквата „Свети Спас“, по повод 119 годишнината од неговата смрт.

Повеќе

Пролетната акција на Град Скопје и јавните претпријатија оваа недела во Шуто Оризари

04.05.2022 Градот Скопје заедно со градските јавни претпријатија и во координација со Општина Шуто Оризари од вчера ја спроведуваат големата пролетна работна акција на подрачјето на општина Шуто Оризари.

Повеќе

Познати победниците на ФАЈНЛ ФОР средноучилишната лига на Град Скопје за учебната 2021/2022 година, одиграни над 240 натпревари

04.05.2022 Во спортската сала на СУГС „Кочо Рацин“ – Ѓорче Петров вчера се одиграа финалните натпревари од завршниот ГРАДСКИ ФАЈНЛ ФОР на средноучилишната лига на Град Скопје – скопски регион, за учебната 2021/2022 година.

Повеќе

Поставени околу 100 заштитни столпчиња на булеварот Трета македонска бригада

04.05.2022 Екипите на ЈП Улици и патишта по налог на Град Скопје деновиве поставуваат заштитни столпчиња на булеварот Трета македонска бригада.

Повеќе

Градот Скопје обезбедува поддршка за сензорна терапија и третман на деца со аутизам од социјално ранливи групи

03.05.2022 Градот Скопје со поддршка се вклучува во спроведување на сензорна терапија и третман на деца со аутизам од социјално ранливи групи што се реализира од Здружението за поддршка и третман на лица со аутистичен спектар и атипичен развој „Во мојот свет“ Скопје.

Повеќе

Арсовска: Градот Скопје овозможува поддршка со доделување електромоторни погони за инвалидски колички за лица со телесен инвалидитет

03.05.2022 Во рамки на проектот со формирање на Комисија и објава на јавен повик ќе се доделуваат додатоци на електромоторни погони за инвалидски колички на лица со телесен инвалидитет.

Повеќе

Градот Скопје ги поканува сите граѓани на фестивалот за македонско вино и музика „Виноскоп 2022“

03.05.2022 Во наредните пет денови скопјани ќе можат да уживаат во навистина богатата програма којашто ќе биде на репертоарот на „Виноскоп 2022”, односно да се забавуваат со музиката на домашни изведувачи и бендови, а за убавото расположение ќе придонесат и македонските винарии...

Повеќе

Градот Скопје со активна грижа за обезбедување подобар и поквалитетен живот за лицата со интелектуална попреченост

03.05.2022 Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојковски, денеска ги посетија дневните центри за лица со попреченост во населбата Волково.

Повеќе

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед по повод Рамазан бајрам

02.05.2022 Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед по повод Рамазан бајрам

Повеќе

Арсовска: На 1 мај се одбележуваат континуираните заложби за унапредување на работничките права и солидарноста

01.05.2022 На Меѓународниот ден на трудот секоја година се одбележуваат континуираните заложби за унапредување на работничките права и солидарноста за обезбедување соодветно вреднување на вложениот труд.

Повеќе