ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ ПРИСУСТВУВАШЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА НОВА ФАБРИКА ЗА КАБЛИ ВО САРАЈ

16.09.2021 Градоначалникот Петре Шилегов, заедно со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Артан Груби, министрите за финансии, Фатмир Бесими и за економија Крешник Бектеши и градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, денеска присуствуваа на свеченото отворање на фабриката за кабли „One cable“,

Повеќе

ТРИ ДЕЦЕНИИ ФЕСТИВАЛ „ОРО БЕЗ ГРАНИЦИ“

15.09.2021 На 16 и на 17.09.2021 година во Куршумли ан ќе се одржи јубилејното триесетто издание на фестивалот „Оро без граници“ на кој ќе настапат играорците од Детскиот културен центар „Карпош“.

Повеќе

ЌЕ СЕ ПРСКА ПРОТИВ КОМАРЦИ ВО СКОПЈЕ

13.09.2021 Градот Скопје ги известува граѓаните дека на 15.09.2021 година (среда) ќе почне авионска и терестрична дезинсекција против комарци на подрачјето на градот Скопје.

Повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ДОБИВАЊЕ ПРАВО ЗА БЕСПЛАТНО КОРИСТЕЊЕ МЕСТА ЗА ИСТАКНУВАЊЕ ИЗБОРНИ ПЛАКАТИ

13.09.2021 Град Скопје ги известува подносителите на листите за кандидати за Локалните избори, дека согласно со Одлуката за условите за добивање право за користење место за истакнување изборни плакати во градот („Сл.гласник на Град Скопје” бр.6/06), дека Град Скопје поставува паноа ...

Повеќе

ЗАПОЧНУВА ЧЕТВРТОТО ИЗДАНИЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ НА СВЕТЛИНА SKOPJE LIGHT ART DISTRICT

08.09.2021 Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорот на ЈУ Универзална сала и извршен продуцент на фестивалот, Филип Аврамчев и уметничката директорка на SkLAD 2021, Александра Стратимировиќ, го најавија почетокот на 4-тото издание на меѓународниот фестивал на светлина...

Повеќе

СЕ РЕКОНСТРУИРА ПАТОТ ДО БОЈАНЕ  ВО ОПШТИНА САРАЈ

07.09.2021 Градоначалникот Петре Шилегов, премиерот Зоран Заев, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска извршија увид во градежните работи за реконструкција на патот до Бојане во општината Сарај, што е во тек.

Повеќе

ШИЛЕГОВ: СИТЕ СМЕ ОД ИСТА СТРАНА ВО БОРБАТА СО ПАНДЕМИЈАТА ОД КОРОНАВИРУСОТ

07.09.2021 Градоначалникот Шилегов денеска учествуваше на Првата годишна конференција што ја организира Министерството за финансии на тема „Економско заздравување и раст по Ковид“...

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ НА СРЕДБА СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ТИРАНА, ВЕЛИАЈ

07.09.2021 Градоначалникот Петре Шилегов денеска се сретна со градоначалникот на Тирана, Албанија, Ерион Велиај, кој е во еднодневна посета на нашата земја.

Повеќе

ВРЕМЕН СООБРАЌАЕН РЕЖИМ НА БУЛЕВАРОТ КРСТЕ МИСИРКОВ

06.09.2021 Градот Скопје Ве известува дека од вечер, 06.09.2021 година, од 22 часот, па се до 05 часот наутро,на 07.09.2021 година поради изведба на градежни работи на булеварот Крсте Мисирков, комплетно затворен за сообраќај ќе биде потегот од пешачкиот премин кај Судовите/Адвокатска улица

Повеќе

ШИЛЕГОВ: ЛАГИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ НЕ МОЖЕ И НЕ СМЕЕ ДА СЕ АЛТЕРНАТИВА ЗА СКОПЈЕ

06.09.2021 Градоначалникот Петре Шилегов на денешната прес-конференција одговори на неколкунеделните обвинувања од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска со неговиот имот.

Повеќе

ШИЛЕГОВ: РАБОТИМЕ НА РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО ПАРКИРАЊЕТО ВО ЧАИР

06.09.2021 Градоначалникот Петре Шилегов денеска на прес-конференција заедно со вицепремиерите во владата Артан Груби и Фатмир Бетиќи, министерот за економија Крешник Бектеши и градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу најавија решавање на долгогодишниот проблем со паркирањето во оваа скопска општина.

Повеќе

СЕ ПРОБИВА НОВА УЛИЦА ВО КРУГОТ НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР

05.09.2021 Град Скопје преку јавното претпријатие Улици и патишта започна пробивање на нова улица во кругот на Клинички центар која дополнително ќе го олесни движењето на возилата и пешаците што ќе овозможи намалување на застојот предизвикан од зголемената фреквенција на пациенти како последица на пандемијата.

Повеќе

ШИЛЕГОВ: СЕ РЕКОНСТРУИРА БУЛЕВАРОТ КРСТЕ МИСИРКОВ КАЈ МАНУ

04.09.2021 Градоначалникот Шилегов денеска изврши увид во градежните активности за реконструкција на булеварот Крсте Мисирков во делот на општина Центар.

Повеќе

ШИЛЕГОВ: РЕНОВИРАНИОТ БИТ-ПАЗАР СЕ ВРАЌА НА СКОПЈАНИ

03.09.2021 Градоначалникот Петре Шилегов денеска присуствуваше на отворањето на реконструираниот Бит-пазар, еден од најпосетените пазари во Скопје.

Повеќе

НАГРАДЕНИ НАСТАВНИЦИТЕ ОД ПРОЕКТОТ ЗБОРУВАМ НА ЈАЗИКОТ НА МОЈОТ ДРУГАР

03.09.2021 Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов им додели признанија и награди на 45 наставници од седум средни училишта на Град Скопје за нивниот придонес и активно учество во унапредувањето на меѓуетничката интеграција во образованието преку реализација на заеднички часови со ученици кои учат на различни наставни јазици.

Повеќе

ШИЛЕГОВ: ВО СРЕДНОТО МЕДИЦИНСКО УЧИЛИШТЕ НАСТАВНА ПРОГРАМА СО НОВО ЗАНИМАЊЕ - „ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР ВО ФАРМАЦЕВТСКА ИНДУСТРИЈА“

02.09.2021 Во средното медицинско училиште „Д-р Панче Караѓозов” денеска беше промовирана паралелката „Фармацевтски техничар во фармацевтска индустрија“.

Повеќе

ШИЛЕГОВ: МЛАДИТЕ ИМААТ ВИЗИЈА ЗА РАЗВОЈ НА МЛАДИНСКИ ПОЛИТИКИ

02.09.2021 Градоначалникот Петре Шилегов денеска се сретна со претставници на младински организации со кои разговараше за приоритетите и потребите на младите од Скопје.

Повеќе

ЗА ПРВПАТ ИТАЛИЈАНСКА ПАРАЛЕЛКА ВО ГИМНАЗИЈАТА „НИКОЛА КАРЕВ“

01.09.2021 Градоначалникот Петре Шилегов и министерката за образование, Мила Царовска денеска ги посетија средношколците во гимназијата „Никола Карев“, на почетокот на новата учебна година. На сите ученици, професори и родители тие им пожелаа многу успеси во учењето и во нивниот личен и професионален развој.

Повеќе

ШИЛЕГОВ: КЛУЧКАТА КАЈ ВИЗБЕГОВО ЗНАЧИ ПРОБИВАЊЕ НА БУЛЕВАРИТЕ СЛОВЕНИЈА И ХАСАН ПРИШТИНА

31.08.2021 Градоначалникот Петре Шилегов денеска најави уште еден голем проект за жителите на Скопје – изведбата на клучката кај булеварот Словенија, која заедно со клучката кај Момин поток се наоѓа на едната од двете главни рути кои ги поврзуваат северниот и јужниот дел од градот.

Повеќе

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА СТРАНИЧНОТО ЗЕЛЕНИЛО НА БУЛЕВАРОТ ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ ВО КАРПОШ

30.08.2021 На барање на жителите на Општина Карпош Градот Скопје ќе го обнови зеленилото на булеварот Партизански одреди, на потегот од крстосницата со улицата Московска до крстосницата со улицата Париска.

Повеќе