ОТСТРАНЕТИ 167 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

04.01.2020 Во текот на изминатата недела (27.12.2019 година - 02.01.2020 година) со специјалните возила пајак се подигнати 167 возила од јавните површини.

Повеќе

АПЕЛ – ДА НЕ СЕ ПАЛАТ ОГНОВИ НА ОТВОРЕНО ВО СКОПЈЕ

04.01.2020 Град Скопје апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божикните празници со цел да се заштити животната средина и амбиентниот воздух.

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ И ГОДИНАВА ДОДЕЛУВА СТИПЕНДИИ ЗА СПОРТИСТИ - СРЕДНОШКОЛЦИ

03.01.2020 Со цел да ја зголеми мотивираноста кај младите и талентирани спортисти - средношколци, Градот Скопје и годинава ќе додели стипендии на спортисти - средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето на град Скопје.

Повеќе

НАД 60.000 ГРАЃАНИ ЈА ДОЧЕКАА НОВАТА 2020 ГОДИНА ВО СКОПЈЕ СО СПЕКТАКУЛАРНО ШОУ НА ДИНО МЕРЛИН

01.01.2020 Во организација на Град Скопје, над 60 000 граѓани од земјава и од странство ја дочекаа Новата 2020 година во главниот град на плоштадот „Македонија“ со неверојатно шоу и вонвременските хитови на големата музичка ѕвезда, Дино Мерлин.

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ ГИ ПОСЕТИ ПРВИТЕ БЕБИЊА - БЛИЗНАЦИ ВО СКОПЈЕ ВО 2020 ГОДИНА

01.01.2020 Градоначалникот Петре Шилегов, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и заменик министерот за здравство, Арменд Арслани денеска во ЈЗУ „Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство – Скопје“ ги посетија првите бебиња - близнаци кое се родија во Новата 2020 година.

Повеќе

ДЕДО МРАЗ ПРИСТИГНА НА ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА“ ВО СКОПЈЕ

31.12.2019 Новогодишната магија на „Винтерленд“ денеска ја надополни доаѓањето на Дедо Мраз кој меѓу насобраните деца на плоштадот „Македонија“ пристигна точно во 12 часот, и тоа на електричен тротинет.

Повеќе

ДОЧЕК НА НОВАТА ГОДИНА ВО СКОПЈЕ СО ДИНО МЕРЛИН

30.12.2019 Балканската музичка ѕвезда Дино Мерлин утревечер ќе ги забавува жителите на Скопје, но и сите гости од земјата и од регионот кои Новата 2020 година ќе ја дочекаат на плоштадот „Македонија“.

Повеќе

ОТСТРАНЕТИ 332 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

28.12.2019 Во текот на изминатата недела (19.12 - 26.12.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 332 возила од јавните површини.

Повеќе

НАГРАДЕНИ НАЈДОБРИОТ СКОПСКИ ПОЖАРНИКАР, ПОЛИЦАЕЦ И КРВОДАРИТЕЛ ЗА 2019 ГОДИНА

27.12.2019 Градоначалникот Шилегов денеска ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител во Скопје за 2019 година.

Повеќе

ПОСТАВЕН ПРВИОТ ТАСТЕР ЗА ПЕШАЦИ НА СЕМАФОРОТ НА БУЛЕВАР СРБИЈА

26.12.2019 На барање на граѓаните, на семафорите на булеварот Србија, кај Полициската станица, е поставен првиот тастер во Скопје со кој пешаците ќе можат да го активираат вклучувањето на зеленото светло и со тоа побезбедно да го поминат пешачкиот премин.

Повеќе

ПРОБУВАЛНАТА ВО ГИМНАЗИЈАТА „НИКОЛА КАРЕВ“ ОПРЕМЕНА СО МУЗИЧКИ ИНСТРУМЕНТИ ЗА ШКОЛСКИТЕ БЕНДОВИ

26.12.2019 Во просториите на гимназијата „Никола Карев“ денеска беа промовирани пробувалната и новите музички инструменти што ќе бидат наменети за наставни и воннаставни активности, а ќе бидат достапни и за млади коишто не се ученици на ова средно училиште.

Повеќе

 ШИЛЕГОВ: СО НОВИОТ СИСТЕМ ЗА ЕЛИМИНАЦИЈА НА ОГНОВИ НА ОТВОРЕНО НАПРАВИВМЕ 524 ИНТЕРВЕНЦИИ ЗА ДВЕ ГОДИНИ

26.12.2019 Во однос на борбата против загадувањето на воздухот многу е важно што на трите главни фронта - индустриската прашина, сообраќајот и затоплувањето на домовите, Градот Скопје веќе почна со имплементација на своите главни стратегии, рече градоначалникот Шилегов на денешната седница на Советот...

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ НА ПРОШЕТКА НИЗ ВОДНО ЗАЕДНО СО ДЕЦАТА ОД ДНЕВНИОТ ЦЕНТАР ЗА ДЕЦА НА УЛИЦА

25.12.2019 Во пресрет на Новогодишните празници децата од Дневниот центар за деца на улица од Шуто Оризари денеска го посетија Планинарскиот дом на Водно.

Повеќе

ПРОГЛАСЕНИ НАЈДОБРИТЕ УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТИ ВО СКОПЈЕ ЗА 2019 ГОДИНА

25.12.2019 Секторот за локален економски развој на Град Скопје во соработка со Агенцијата SWOT Research, специјализирана агенција за анализа на квалитетот на услугата, избраа „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите″ во Град Скопје.

Повеќе

ПРИЗНАНИЈА ЗА НАЈУСПЕШНИТЕ СПОРТИСТКИ, СПОРТИСТИ, ТРЕНЕР И ЕКИПА НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА 2019 ГОДИНА

24.12.2019 Градот Скопје денеска ги додели признанијата на најуспешните спортистки, спортисти, тренер и спортска екипа на Град Скопје за 2019 година.

Повеќе

СКОПЈЕ ДОБИ УШТЕ ЕДНА ГАЛЕРИЈА НА УРБАНА УМЕТНОСТ

23.12.2019 Во катната гаража „26-ти Јули“, вчера беше отворена Skopje street art & graffiti gallery 2, а Скопје доби уште едно ново урбано обележје.

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ ГО ПРОЕКТИРАШЕ БУЏЕТОТ ЗА 2020-ТА: НАЈГОЛЕМ РАСТ ВО КОМУНАЛНИОТ СЕКТОР

23.12.2019 На денешната седница на Советот на Град Скопје ќе се разгледува Предлог – буџетот на Град Скопје за 2020 година.

Повеќе

НАД 4.000 ГРАЃАНИ СЕ ОБИДОА ДА ГО СМЕСТАТ СКОПЈЕ НА МАПАТА НА ГИНИС

21.12.2019 Голем број граѓани денеска на Плоштадот „Македонија“ се придружија на обидот за поставување нов Гинисов рекорд за најголема новогодишна елка во светот направена од луѓе.

Повеќе

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ, ДА НАПРАВИМЕ НАЈГОЛЕМА ЕЛКА ОД ЛУЃЕ ЗА ГИНИС

20.12.2019 Плоштадот „Македонија“ утре во 13 часот ќе биде местото каде што скопјани ќе се обидат да постават нов Гинисов рекорд за најголема новогодишна елка во светот направена од луѓе

Повеќе

РАЗРЕШЕНА ДИРЕКТОРКАТА НА СУГС НИКОЛА КАРЕВ

20.12.2019 Градоначалникот Шилегов донесе решение за разрешување на директорката на гимназијата Никола Карев во Скопје, а по објавената снимка каде што Горица Илиовска на насобраните ученици во холот на гимназијата се заканува со последици врз учениците...

Повеќе